Co jsou RODINNÉ KOMPETENCE?
Pečujete o rodinu a nedokážete každému přesně odpovědět na otázku: „Co děláš?“ A přece víte, že nejde o to, že byste málo pracovala. Spíš Vaše okolí má problém. Z práce nedocenitelné se totiž stala práce neoceněná. Toto nepochopení jde tak daleko, že i samy ženy jsou někdy schopny dát na klasickou otázku při přijímacím pohovoru: „Co jste v posledních letech dělala?“ neuvěřitelnou odpověď: „Nic – byla jsem jen doma.“ Je pravděpodobné, že právě kvůli nedostatečné sebeúctě jsou považovány ženy vracející se z rodičovské dovolené za méně hodnotné než ženy, které děti nemají, a proto se bez přerušení věnují profesní kariéře.
Svět rodiny je svět vztahů. Nelze jej proto beze zbytku srovnávat se světem profesním, kde se oceňuje hlavně výkon. A přesto svět rodiny a svět profesní spolu úzce souvisí. Je jenom škoda, že jak zaměstnavatelé, tak mnohdy ženy samotné nevidí souvislost mezi prací pro rodinu a prací profesní a nedoceňují přínos rodičovství pro osobnostní růst.
Ani pro profesní kariéru se rodičovství nemusí stát pohromou, ale příležitostí
Pokud se zevšeobecňuje pohled na rodičovství pouze podle jeho významu pro dítě nebo se považuje rodičovská dovolená za jakousi formu soukromě prožitého času, vytváří se tím bariéra pro rovný přístup k zaměstnání pro ty, pro které je intenzivní (angažované) rodičovství (a zvláště doba prožitá na tzv. rodičovské dovolené) příležitostí prohlubovat rozměr vlastní osobnosti a kteří jsou po takto prožité době lépe připraveni pro výkon dané profese, než byli před odchodem na mateřskou či rodičovskou dovolenou.
Společenské nepochopení takto pojatého významu rodičovství, které se dotýká jak společnosti jako celku, tak i jednotlivců, má zpětně dopad na nedostatečné zapojení otců v rodině, kteří ve srovnání s matkami méně chápou význam rodiny jako přínos pro osobnostní růst. Nedocenění významu rodičovství pro osobnostní růst má za následek i pomalé tempo zavádění potřebných pro-rodinných opatření v podnicích. Nepochopení významu rodičovství má dopad i na využívání služeb pro rodiny, kdy služby v tomto případě přestávají rodinám sloužit a spíše se paradoxně podílejí na vzájemném odcizování členů rodiny.
Rodinné kompetence jako odpověď na výzvy pracovního světa
Trendem v personalistice, zvláště při výběru zaměstnanců, je v dnešní době požadavek dobře rozvinutých tzv. měkkých dovedností (soft skills), které nejsou výsledkem dlouholetých vysokoškolských studií, ani se automaticky nezískají léty praxe v zaměstnání. Tyto dovednosti jsou výsledkem pestrých životních zkušeností a ukazuje se, že práce pro rodinu je významná „tréninková oblast“ právě těchto dnes velmi ceněných dovedností.
K rodinným kompetencím patří:
• Komunikační dovednosti
• Organizační dovednosti
• Umění rozhodovat (se)
• Flexibilita
• Komplexní řešení problémů
• Schopnost řešit konflikty
• Iniciativnost
• Schopnost učit se
• Pedagogické dovednosti
• Odolnost vůči stresu
Z rodinných kompetencí profituje žena – která nastoupí do zaměstnání – i její zaměstnavatel za předpokladu, že je ochotna v zaměstnání používat nabyté dovednosti stejně motivovaně jako v rodině.
Jen tak se stane projekt „Rodinné kompetence“ důležitým příspěvkem k tomu, aby byla zdánlivě samozřejmá práce pro rodinu společensky lépe hodnocena a aby mohlo pracoviště domácnost – orientované na vztahy – obohatit na výkony zaměřený profesní svět. Zvýšení prestiže práce pro rodinu se může současně stát signálem i pro ty muže, kteří dosud nepovažují práci pro rodinu za atraktivní pole působnosti, a pomůže jim, aby se do této práce sami více zapojili.
NEZASTUPITELNÉ rodičovské kompetence
Kompetence ke vztahu
Kompetence k blízkosti
Kompetence k různosti
Kompetence ke spolupráci
Kompetence k mediální gramotnosti
Kompetence k řešení konfliktů